באזור זה רכזנו עבורכם מגוון שאלות ותשובות נפוצות בנושאים שונים בתחום הגינון הביתי.

תחילה, על מנת לדעת בוודאות שמקור הנזילה הוא אכן בגינה, יש לסגור את הברז של הצינור המוביל את המים אל מערכת ההשקיה ולגשת לשעון המים (כאשר כל שאר הברזים בבית סגורים) – אם השעון ממשיך להסתובב אזי מקור הנזילה, אם הוא מפסיק החשדות נכונות. לאחר שנודע לנו בבירור שמקור הנזילה הוא בגינה נפתח את הברז שוב ונבדוק אם אנו רואים את הנזילה מהצנרת הנמצאת מעל האדמה (ברז דולף, מרכיב בראש המערכת שאינו אטום כראוי או קווי השקיה שעובדים/נוזלים מבלי שהמחשב נתן להם הוראה לכך ולכן כנראה שישנה תקלה בברז או במחשב). אם לא גילינו את מקור הנזילה באזור הנראה לעין הוא כנראה נמצא בצנרת המובילה מים אל ראש המערכת ואל הברזים המפוזרים בגינה, במקרה כזה נעבור מעל קו הצינורות וננסה לאתר את מקור הנזילה על ידי סימנים כמו רטיבות, אדמה רכה יותר משהייתה בדרך כלל או שנשמע את רחש המים הנובע מפיצוץ בצינור.

שני הדשאים הנפוצים ביותר כיום הם דרבן ואלטורו כאשר לכל אחד מהם יתרונות וחסרונות.
דרבן – דשא זה הוא גס למראה אך עדין למגע, ירוק כל השנה אך פגיע יותר למחלות וההתאוששות שלו קשה וממושכת יותר, יכול להסתפק בשעתיים שמש ביום.
אלטורו – דשא זה עדין למראה אך מעט עוקצני למגע, לא פעיל בחורף ולכן מצהיב בתקופה זו, צריך לפחות חמש שעות שמש ביום.

מגוון הדשנים המוצעים כיום לצרכן הוא רחב ביותר, לכל צמח מתאים דשן מסוים.
לדשא חדש מומלץ להשתמש בסטרטר שיעזור לקליטתו, לדשא קיים רצוי להשתמש בדלתא גרין או מקס גארד שמכילים דישון תחזוקתי המשתחרר באיטיות וקוטל מזיקים על מנת למנוע פגיעה בדשא על ידי פרודניה או מזיקים אחרים, במידה ורוצים לאושש דשא קיים שסבל מדריכה יתרה ונפגע מומלץ להשתמש בדשנים כמו אוריאה וגפרת אמון שהשפעתם מיידית.
לצמחי נוי בגינה מומלץ להשתמש בדשנים כגון "גן פורח" או אוסמוקוט – דשנים המעשירים את הקרקע לתחזוקה נאה של הצמח.
עצי פרי הם עניין מורכב יותר מהסיבה הפשוטה שאנו רוצים לאכול מפירותיהם בביטחון, לכן ניתן לדשן אותם בדשנים חזקים מאוד כמו 20-20-20 התורם לקליטת השורשים, בריאות העלים וצמיחת הפרי בתקופות רחוקות יותר מן הבשלת הפירות. ישנו גם "דשן פרי" שעוזר לתחזוקת העץ ופירותיו. במידה ויש חשש מדישון כימיקאלי כפי שהוצע מקודם ניתן למצוא דשנים מתאימים (אך חלשים יותר) במדף הדשנים האורגנים.
בצמחי תבלין יש להשתמש אך ורק בדשנים אורגניים.

הרחקת מזיקים מהגינה כרוכה בחומרים שונים למזיקים שונים. בדשא ניתן להשתמש בדשן כמו דלתא גרין או מקס גארד המכיל כבר קוטל מזיקים בתוכו. בערוגות השונות ניתן לפזר חומרים כמו מקסיטול כנגד נמלים, ספסן גן כנגד תולעים ומתזון כנגד חשופיות וחלזונות. בעצי פרי ניתן ואף רצוי להקדים תרופה למכה ולעטוף את העץ ברשת נגד מזיקים, רשת כזו מונעת מן המזיקים להגיע אל העץ ולפגוע בו (הפתרון הטוב ביותר שנמצא כנגד זבוב הפירות). עובדה מעניינת: כנימות ומזיקים נוספים הפוגעים בעצים אינם מחזיקים מעמד בטמפרטורה הנמוכה מ15 מעלות.
על מנת להרחיק חיות ישנם מספר חומרים הפועלים על ריח וסימון טריטוריה, חומרים מסוג זה דורשים ניקיון יסודי של האזור מהפרשותיו של בעל החיים ופיזור חוזר של החומר (לרוב כל שבוע).

שעת ההשקיה הטובה ביותר לדשא היא לפנות בוקר, לפני זריחת השמש, כך שהמים לא יעמדו יותר מדי זמן מבלי להיספג על הדשא (דבר העלול לגרום לריקבון ומחלות) ויחד עם זאת גם לא יאפשר צריבת עלים על ידי השמש.
בעונות החמות (קיץ ואביב) יש צורך בהשקיה מרובה של 23 ליטרים בשבוע למטר רבוע של דשא. בחורף אמורים לרדת גם גשמים טבעיים שישקו את הדשא כך שניתן לצמצם את משך ההשקיה ואף לבטל אותה בשבועות גשומים יותר (בחלק מן המחשבים יש אופציה כזו מבלי לשנות את תוכנית ההשקיה), כמו כן, בחורף אידוי המים קטן ובעקבות זאת הדשא צורך כמו מועטה יותר של מים.
רצוי להשקות את הדשא פעמיים – שלוש בשבוע למשך זמן ארוך (בין 20 דקות לחצי שעה) בהתאם לכמות המים הנפלטת מן המתזים והממטרות כדי שהדשא יקבל כ23 ליטרים של מים לכל מטר רבוע.
כמובן שלבעלי מערכת השקיה ממוחשבת מלאכת ההשקיה הופכת פשוטה מאוד.

במידה והאדמה הועשרה כראוי בקומפוסט משך הקליטה (בתקופת הקיץ) הוא בערך חודש, בתקופת החורף "השתילה" הופכת איטית יותר היות והשורשים פחות פעילים. חשוב לציין כי יש סוגי דשאים (דוגמת האלטורו) שלא ניתן לשתול בחורף.

ההשקיה המומלצת לצמחים מכל הסוגים היא השקיה באמצעות טפטפות. השקיה באמצעות מתזים למיניהם היא בעייתית ממספר סיבות. ראשית, כמות המים הנפלטת מהמזרקות גדול בהרבה ממה שהצמח צריך, ולעיתים אף יכול, לקלוט כך שזהו בזבוז מים שעלול להוביל לריקבון. שנית, מים שפוגעים ישירות בעלים מסכנים את הצמח במחלות עלים ובצריבתם.

מחיר הקמת גינה, הכוללת כ-60 מטר מרובע של דשא, צמחייה בסיסית ומערכת השקיה ממוחשבת, נע באזור ה-₪10,000. כמובן שהמחיר עלול להשתנות לכאן או לכאן בהתאם לגודל השטח, סוג הצמחייה הרצוי, מצב הקרקע וכו’..

ישנם סוגים רבים של מחשבי השקיה. מחירו של בקר השקיה (מחשב לקו אחד המגיע יחד עם ברז) נע בין 200 ל350 ש"ח. טווח המחירים של מחשב השקיה המסוגל להפעיל עד ארבעה קווים ועובד על חשמל הוא בין 250 ל400 ש"ח ללא ברזים (מחיר של ברז המתאים למחשבים מהסוג הנ"ל הוא כ-75 ש"ח. מחירם של מחשבים הפועלים על סוללות ומסוגלים לשלוט על ארבעה ברזים לכל היותר הוא בין 300 ל550 ש"ח ללא ברזים (ברזים כאלה עולים בין 100 ל200 שקלים, תלוי בסוג המחשב).
מחשבי ההשקיה הפופולאריים ביותר בארץ הם המחשבים של חברת "גלקון" הישראלית, מחשבים של חברת א.ט (i.tec, sub) גם הם נפוצים בארץ אך גם זולים יותר ממחשביי הגלקון.

כמות המים המומלצת באזורנו בממוצע הינה 3 ליטר ל- 1 מ"ר דשא ליום, כלומר בהשקיה של פעם בשבוע כ- 20 ליטר ל- 1 מ"ר דשא. הכמויות משתנות בהתאם לסוג הקרקע (קלה-יותר, כבדה-פחות) ולסוג הדשא (תשאלו במשתלות) רצוי להשקות בשעות הבוקר המוקדמות, סמוך לזריחה כדי למנוע התאיידות גדולה (חסכון במים) ולהקטין את הסיכוי למחלות עלים.

ברוב זני הדשא מומלץ לכסח לפחות אחת לעשרה ימים. במידה והדשא גבוה מאוד אין לכסח בבת אחת אלא להשאיר כ- 1/3 מהעלה ירוק ולאחר מס’ ימים לחזור ולכסח בהדרגה מעט יותר עד שנגיע לגובה הדשא הרצוי ואז נחזור לתדירות כיסוח רגילה.
זכרו, אין לכסח לאחר השקיה ואין להשקות לאחר הכיסוח – כיסוח פוצע את הדשא וחושף אותו למחלות המופצות באמצעות המים.

זחלי פרודניה- זחלי הפרודניה בוקעים באביב וגורמים נזק רב למדשאות בכרסמם את השורשים, ולצמחים בכרסמם את העלים.  טיפול בספסן ודלתא גרין במדשאות ובאמצעות סימשופר לצמחים.
עש המנהרות : זחל העש מתעורר באביב ומתחיל לנבור בעלים צעירים של עצי הדר. עלול לגרום לתמותת העלים והתנוונות העץ. טיפול בקונפידור בהגמעה או במוספילן בהברשה.

כנימות עלה – ירוקות ושחורות, מופיעות ברוב צמחי הגן, בעיקר בצמחיה צעירה ובפקעים. הכנימות גורמות לתופעות של פייחת העלים, הפרשות שרף מהצמח והופעת נמלים הבאות לאוכלן. טיפול במלטיון בריסוס או בתרסיס מוכן נגד כנימות.

נמלים ומזיקים בדשא – כולנו מכירים את תילי ושיירות הנמלים המופיעים בגינה עם בוא האביב והקיץ והעלייה בטמפרטורות. טיפול בטלסטאר גרגירי או מקסיטול גרגירי.

בהכנה לשתילת דשא ישנם ארבעה צעדים חיוניים:
צעד א’:
הדברת עשבים: משקים את השטח המיועד, ומעודדים צמיחת עשב ונביטת זרעים רדומים. לאחר הנביטה מרססים (ראונדאפ) מחכים שבועיים כדי לקבל תוצאה סופית, ומשלימים ריסוס לעשב שנשאר ירוק.

צעד ב’:
ניקוי השטח מאבנים ופסולת, ופיזור קומפוסט/הומוס  (להקפיד על קומפוסט איכותי, נקי מזרעי עשב). בנוסף לקומפוסט יש לפזר סטרטר + גרגירים נגד נמלים .

צעד ג’:
תיחום בעזרת מתחחת מנועית או בעזרת קלשון חפירה ידני. עומק תיחום רצוי 30 ס"מ. מומלץ לשים תוחם דשא.

צעד ד’:
יש לפרק רגבים גדולים בעזרת מגרפה הפוכה. לאחר מכן יש להדק את הקרקע.
לאחר השלמת ארבעת הצעדים, השטח מוכן לשתילה באפשרויות השונות: שתילת קצוות, זריעה או הנחת מרבדים.

להלן מס’ סיבות:
1. אינו דורש שעות של תחזוקה ופעילויות כגון: השקיה, דישון וכיסוח.
2. אינו מצהיב , אחיד במראהו, ללא קרחות חומות, עשבים וקוצים.
3. אינו גורם לאלרגיה, אינו מהווה בית גידול לרמשים עוקצים וחרקים.
4. חוסך את הטיפול המתיש והארוך הקיים בדשא טבעי.
5. מיוצר בקפדנות רבה על מנת להיות דומה לחלוטין לדשא טבעי – לא רק במראה, אלא גם בתחושה.
6. דשא סינטטי איכותי המותקן על ידי אנשי מקצוע, נראה כמו דשא אמיתי ומרגיש כמו דשא אמיתי.
7. שטיחי דשא סינטטי נפרסים תוך זמן עבודה קצר יחסית ואין צורך לחכות חודשים לקליטת הדשא.

ככל מוצר, גם לדשא הסינטטי מגוון דגמים וסוגים. דשא סינטטי איכותי הוא בעל סיב ארוך וצפוף יותר, ומשלב בתוכו סיב מקורזל ועל כן עמיד יותר גם לאורך זמן.
הטעם האישי הוא זה אשר יסייע לכם להחליט באם תרצו דשא בעל סיב ישר או מתפצל. בעוד הסיב המתפצל מוסיף יותר נפח וגוון שונה, הישר ייראה הומוגני יותר. ישנם גוונים שונים של דשא סינטטי וכמובן, יש להתחשב במטרתו: האם ישמש כמשטח נוי או משטח פעילות.

הדשא הסינטטי עשוי סיבי ניילון ופלסטיק ועל כן, להבדיל מהדשא האורגני, אינו מהווה מזון לחרקים ובע"ח שונים. חיות מחמד ביתיות יהנו מן הדשא ולא יזיקו לו. בעוד הדשא האורגני מכיל ריחות אשר גורמים לכלב לחפור בו, הדשא הסינטטי אינו מכיל ריחות אלה ועל כן לא יחוש הכלב את הצורך לחפור ולהרוס אותו.

לרוב אין צורך לנקות את הדשא הסינטטי, הוא יישמר ע"י הלחות והאוויר. במידה והדשא הסינטטי אינו מכיל חול סיליקט וכדורי גומי, ניתן לנקות בעזרת שואב אבק. דשא אשר מכיל חול סיליקט וכדורי גומי ינוקה ע"י מטאטא קשיח, מפוח, מים וסבון, מגרפה או כל כלי עזר אשר מסייע לכם בגינה במידה ואינו אגרסיבי מדי.

הדשא הסינטטי עמיד לאורך שנים מאחר שבשנים האחרונות החלו להתאים את הדשא למזג האויר הים תיכוני החם, ע"י הוספת עמידות לקרינת UV והוספת הסיב המסולסל אשר גורם ליריעת הדשא להיות מוצלת כל היום. עדיין קיים בשוק דשא בעל אורך סיבים קטן מ 25 מ"מ אשר לא עבר את התהליכים הנ"ל ולכן עמידותו היא לטווח קצר יותר, ואילו אורך החיים של הדשאים בעלי סיב מעל אורך 25 מ"מ ארוך יותר משמעותית והוא יתבלה לאחר כ- 10 שנים, כמובן בהתאם לרמת השחיקה, החשיפה לשמש והשימוש במשטח.

הדשא הסינטטי דורש תחזוקה מינימלית. אם ברשותכם דשא בעל צפיפות סיבים נמוכה הדורש חול סיליקט וכדורי גומי, ידרוש מילוי לאחר מספר שנים. דשא בעל צפיפות סיבים גבוהה וסיב מקורזל, אינו דורש תחזוקה מיוחדת והוא עמיד בשימוש ובתנאי מזג אויר.

ניתן להחליף סוללות נטענות בתאורה הסולארית. הסוללות הן סוללות נטענות מאותו הסוג הקיים במנורה (AAA או AA).
לאחר החלפת הסוללות יש לטעון המנורה בשמש מלאה כ- 24 שעות לפני הפעלת מתג ההדלקה.
סוללות משומשות יש להשליך לפח מיחזור סוללות.

  1. יש לבדוק את מיקום הפאנל הסולארי, האם ממוקם בצל או בשמש מלאה.
    אם אינו ממוקם בשמש מלאה ברוב שעות היום, יש למקמו בשמש מלאה בעדיפות לצד דרום.
  2. יש לבדוק אם הפאנל הסולארי מכוסה אבק או בוץ, יש לנקותו במטלית לחה.
  3. במקרה והמנורה דולקת מעט עשות בערב, יתכן והסוללה אינה טעונה במלואה ולכן יש לסגור את מתג ההפעלה למשך 24-48 שעות. במהלך זמן זה יש לבצע טעינה בשמש מלאה. בתום פרק הזמן הנקוב, יש להעביר את מתג ההפעלה למצב ON ולבדוק את  שעות התאורה.
  4. אם עשית את כל האמור לעיל ועדיין בעיית התאורה קיימת, יש לבצע החלפת סוללה נטענת.

הנורות בתאורה הסולארית הינן נורות לד LED בעלות 50,000 שעות תאורה ואינן ניתנות להחלפה.

המצב המתואר לעיל אינו מומלץ להתקנת תאורה סולארית. במקרה ומדובר בפאנל סולארי נפרד, נוכל למקם הפאנל בשמש והמנורה בצל.
במקרה שהפאנל מורכב על גוף המנורה, טעינת הסוללה לא תתבצע במלואה מפני שהפאנל הסולארי לא יקבל אור שמש במידה מספקת.
כתוצאה מכך אורך חיי הסוללה מתקצר והמנורה לא תדלוק מספיק שעות.

כלי פויקה עשויים ברזל יצוק ולכן  יש למרוח בשמן את כלי הפויקה מיד לאחר השימוש והשטיפה בכדי למנוע חלודה.